Od bolesti k rovnováze. Průvodce PMS, který opravdu funguje.

PMS. Tři písmenka, která pro mnoho žen často znamenají úplné peklo. Je dokázáno, že PMS, nebo jinak, premenstruační syndrom není jen výmyslem žen. My si v tomto článku vysvětlíme, co premenstruační syndrom vlastně je ai to jak si pomoci, aby nás v běžném životě ovlivňoval co možná nejméně.

PMS je kombinací fyzických a emocionálních symptomů, které má mnoho žen po ovulaci a před začátkem menstruace. Výzkumníci si myslí, že PMS se vyskytuje ve dnech po ovulaci, protože hladiny estrogenu a progesteronu začnou dramaticky klesat. Symptomy PMS během několika dní po zahájení menstruace vymizí, protože hladiny hormonů začnou opět stoupat.

Premenstruační syndrom postihuje značnou část žen v reprodukčním věku, přičemž výskyt se pohybuje mezi 75 až 90 % žen, které pociťují alespoň některé příznaky PMS. Navíc až u 20 až 40 % z nich jsou symptomy tak závažné, že ovlivňují jejich každodenní život. Závažné symptomy mohou být znakem premenstruační dysforické poruchy (PMDD). PMS zmizí poté, co se žena ocitne v menopauze. Po těhotenství se PMS může vrátit, ale můžete mít jiné příznaky než před těhotenstvím.

Příznaky PMS

Tak, jak jedinečné jsme my ženy, tak jedinečné jsou i příznaky premenstruačního syndromu, které se během života mohou měnit. Mohou nás trápit fyzické příznaky, jako je nadýmání nebo plynatost, nebo emocionální příznaky, jako je smutek. Samozřejmě se nevylučuje ani kombinace obou.

Mezi ty nejčastější patří

Fyzické příznaky

  • Oteklá nebo citlivá prsa
  • Zácpa nebo průjem
  • Nadýmání nebo pocit plynatosti
  • Křeče
  • Bolest hlavy nebo zad
  • Nižší tolerance hluku nebo světla

Emocionální nebo duševní příznaky

  • Podrážděnost nebo nepřátelské chování
  • Pocit únavy
  • Problémy se spánkem (příliš mnoho nebo příliš málo spánku)
  • Změny chuti k jídlu nebo touhy po jídle
  • Problémy s koncentrací nebo pamětí
  • Napětí nebo úzkost
  • Deprese, pocity smutku nebo záchvaty pláče
  • Výkyvy nálad
  • Menší záuem o sex

Co způsobuje premenstruační syndrom

Opět zde neexistuje jedna univerzální odpověď, PMS je způsoben komplexní interakcí mezi hormonálními změnami, neurotransmitery a individuálními faktory.

Hlavní příčiny jsou

  • Hormonální výkyvy
    Během luteální fáze cyklu (po ovulaci) klesá hladina estrogenu a progesteronu, což může spustit různé symptomy, jako jsou náladovost, úzkost nebo únava.
  • Snížení hladiny serotoninu
    Serotonin, neurotransmiter zodpovědný za pocit štěstí, může během luteální fáze poklesnout. To vede k depresivním náladám, podrážděnosti a například ik chuti na sladké.
  • Stres a životní styl
    Chronický stres, nedostatek spánku nebo nezdravá strava mohou zhoršit příznaky PMS. Například vysoký příjem soli nebo kofeinu může zvýšit zadržování vody a podrážděnost.
  • Genetika
    U některých žen existuje genetická predispozice k intenzivnějším příznakům PMS. Výzkumy naznačují, že některé ženy jsou citlivější na hormonální změny, tím pádem je i více ovlivňují.
  • Záňet a imunitní reakce
    Existují důkazy, že i zvýšená úroveň zánětu v těle může souviset se závažnějšími symptomy PMS​.
  • Nerovnováha minerálů a vitaminů
    Nedostatek hořčíku, vápníku a vitamínů skupiny B může zvýšit fyzické a psychické projevy PMS.

Tipy, jak zmírnit PMS
Znovu platí, že každá z nás je jedinečná, proto každé bude fungovat něco jiného. Pojďme ale postupně.

Pravidelný pohyb

Záleží samozřejmě na tom, jak se u vás PMS projevuje.
Aeróbne cvičení: Běh, plavání nebo tanec mohou zlepšit cirkulaci, zmírnit křeče a podpořit produkci endorfinů, což zlepšuje náladu. Je skvělé hlavně pokud máte dostatek energie.
Joga a strečink
: Uvolňují stres a zmírňují fyzické napětí. Existuje opravdu mnoho cviků, které dokáží v kombinaci se správným dýcháním uvolnit napětí a bolesti.

Relaxační techniky

V současnosti jsou u žen tyto způsoby zmírnění PMS, velmi žádané. A proč? Protože opravdu fungují. Bonusem je navíc uklidnění a harmonizace organismu či zmírnění stresu.
Meditace a dechová cvičení: Pomáhají zvládat emocionální výkyvy a úzkost. V kombinaci s lehkou jógou, dokáží současně zmírnit i fyzické napětí a diskomfort.
Masáže a akupunktura: Právě tyto způsoby zmírňování PMS, doporučuje tradiční čínská medicína. Ta považuje premenstruační syndrom, za výsledek nerovnováhy mezi jin a jang energiemi v těle, jakož i narušené cirkulace Qi (vitální energie) a krve. PMS může být způsoben stagnací Qi, přebytkem vlhkosti nebo nedostatkem jangu či jinových složek. Právě pravidelné masáže a akupunktura, může zlepšit energetický tok a zmírnit bolest.

Zlepšení spánkového režimu

Právě spánek má schopnost pomáhat tělu, zvládat hormonální výkyvy, proto je velmi důležité nepodceňovat ho. Rovněž je dobré, vyhýbat se před spaním užívání kofeinu či alkoholu. Je totiž prokázáno, že snižují kvalitu spánku a mohou zhoršit symptomy PMS.

Výběr vhodných výživových doplňků

V současnosti je na trhu obrovské množství doplňků stravy, které slibují rychlé zmírnění, až odstranění problémů, které způsobuje PMS. Pravdou ale je, že nic „zaručeně rychlé“ neexistuje. Tak, jako ve všem, i při užívání doplňků stravy, je důležitá konzistentnost a dlouhodobé užívání.

Z portfolia značky Organic Oasis Lab bychom rozhodně vypíchli náš BESTSELLER, PROBIO WOMAN THERAPY. Obsahuje až 13 cílených živých probiotických kmenů, včetně prebiotik pro podporu vaginální rovnováhy, regulace hormonální hladiny, zmírnění PMS, kontroly hmotnosti a prevence osteoporózy.

Blog_k_PMS_1


Máme obrovské množství pozitivních reakcí žen, které si v souvislosti s PMS, procházely peklem a bez léků proti bolesti, nedokázaly fungovat.
Při pravidelném užívání Probio Woman Therapy (3 a více měsíců), pociťují úlevu a celkové zmírnění PMS symptomů.

Pokud jste žena, která chce kromě svého ženského zdraví, podpořit i trávení, imunitu a celkovou vitalitu organismu, je pro vás vhodný i WOMAN PACK, který kromě zmiňovaných PROBIO WOMAN THERAPY, obsahuje také zelený prášek FINE BODY THERAPY.

Blog_k_PMS_2


Oba produkty mají vysoký obsah patentovaných látek, vitamínů a minerálů, které se vzájemně doplňují, čímž přispívají k revitalizaci organismu, zvyšují energii, posilují imunitu, přispívají k redukci zánětů a také přispívají ke zmírnění menstruačních bolestí.

Úprava stravy
Nezbytnost zdravé, pestré a vyvážené stravy, již zmiňovat není třeba, je ale dobré vědět, které potraviny nám právě v tomto období mohou pomoci a co lze zkusit omezit, případně vyřadit. Během PMS je vhodné zaměřit se na potraviny, které pomáhají regulovat hormony, snižují zánět, zlepšují náladu a zmírňují fyzické příznaky, jako jsou křeče či nadýmání.

Potraviny bohaté na hořčík
Patří sem potraviny bohaté na hořčík, jako ořechy (mandle, kešu), semena (slunečnicová, dýňová), banány, špenát, tmavá čokoláda s vysokým obsahem kakaa. Právě hořčík zmírňuje svalové křeče, podporuje zdravý nervový systém a může pomoci regulovat náladu.

Potraviny s obsahem vápníku a vitamínu D
Řadí se sem mléčné výrobky, tofu, obohacená rostlinná mléka, losos či sardinky. Vápník zmírňuje náladovost a křeče, zatímco vitamín D podporuje hormonální rovnováhu a zdraví kostí.

Potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny
Omega-3 zmírňují zánět a bolesti, zároveň podporují zdraví mozku a stabilitu náladovost. Typické jsou ryby, lněná semínka, chia semínka, vlašské ořechy.​

Potraviny bohaté na vitamín B6
Vitamin B6 podporuje produkci serotoninu, což může pomoci zmírnit náladovost a podrážděnost. Patří sem kuřecí maso, banány, avokádo, brambory, celozrnné produkty.

Ovoce a zelenina
Obsahují antioxidanty, které zmírňují záněty, a jsou bohaté na vlákninu, která pomáhá zlepšit trávení a snížit nadýmání (bobulovité ovoce, pomeranče, brokolice, špenát)

Pitný režim
Je opravdu extrémně důležitý právě pro to, abychom zabránili zadržování vody. Máta, zázvor, heřmánkový, nebo jiný bylinný čaj dokáží snižují nadýmání a podpořit trávení.​

Potraviny, kterým se vyhnout
Rozhodně sem patří kofein (zhoršuje úzkost a nespavost), alkohol (může zvýšit depresi a zadržování vody), nadměrné solení (přispívá k nadýmání a zadržování tekutin), sladkosti s vysokým obsahem cukru (způsobují výkyvy energie a nálady).

 

Blog_k_PMS_3


Je jasné, že žádná změna nepřijde ze dne na den a jen tak, sama od sebe. Ideální je, tyto tipy zařadit do svého běžného života dlouhodobě a nepochybujeme, že změny se dostaví.

Zdroje

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2213398423000210

https://www.womenshealth.gov/menstrual-cycle/premenstrual-syndrome

https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3017419/#__abstractid464289title

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19723682/