Velké množství žen má pocit, že se v tomto citlivém období stávají neviditelnými. Společnost téma menopauzy stále trochu ignoruje, takže je to bohužel pochopitelné. Pojďme to spolu změnit a říct si něco víc o tom, co se v tomto období se ženou vlastně děje.
Tento článek bychom chtěli začít jedním krásným citátem od Dr. Robin N. Phillips: ,,Menopauza je přirozenou součástí života ženy a ne nemocí. Je to období, které přináší výzvy, ale také příležitosti k osobnímu růstu a nové začátky.“
Menopauza a její fáze
Na úvod je důležité říci, že jde o opravdu individuální proces, který každá žena prožívá úplně jinak.
Jedná se o přirozený biologický proces, který označuje konec menstruačního cyklu a plodnosti ženy. Nastává, když vaječníky přestanou produkovat vajíčka a sníží se tvorba hormonů estrogenu a progesteronu. Oficiálně se menopauza diagnostikuje po 12 měsících bez menstruace.
Je velmi obtížné určit, kdy k menopauze dochází, ale většinou je to mezi 45. a 55. rokem života. V důsledku genetických faktorů, zdravotních stavů (například při chirurgickém odstranění vaječníků, při chemoterapii) nebo jako součást předčasné menopauzy může nastat i dříve (před 40. rokem života).
Fáze menopauzy
Tak jako menstruace, ani menopauza nepřijde jen tak, ze dne na den. Má určité fáze, které si spolu rozebereme.
*Perimenopauza
Jedná se o období před menopauzou, během kterého ženské tělo přirozeně přechází do menopauzy, což znamená konec reprodukčních let.
Může začít v různém věku, nejčastěji přichází kolem 40 roku života, kdy si začínáme všímat menstruační nepravidelnosti a dalších možných symptomů. Některé ženy si však všimnou změn již ve věku 30 let.
Pokud vás zajímá, co se v tomto období děje s hormony, hladina estrogenu – hlavního ženského hormonu, v těle stoupá a klesá velmi nerovnoměrně. Tím se mohou menstruační cykly prodloužit nebo zkrátit. Případné jsou i příznaky, podobné menopauze, jako např. návaly horka, problémy se spánkem, vaginální suchost, příznaky osteoporózy a podobně.
Pokud žena přežije 12 měsíců bez menstruace, perimenopauza končí a nastává období menopauzy.
*Menopauza
Jak zmiňujeme výše, jde o období, kdy už žena nemenstruuje. Jedná se o jednorázový biologický milník, který označuje poslední menstruaci v životě ženy. Tento moment se zpětně diagnostikuje, když žena neměla menstruaci 12 po sobě následujících měsíců.
*Postmenopauza
Toto je období po menopauze. V postmenopauze zůstává žena do konce života. Zatímco většina symptomů menopauzy se v postmenopauze zmírní, mírné menopauzální symptomy můžete mít i několik let po menopauze. Ženy v postmenopauzální fázi jsou vystaveny zvýšenému riziku osteoporózy a srdečních onemocnění v důsledku nízké hladiny estrogenu.
Příznaky menopauzy
Změny v hladinách hormonů způsobují různé příznaky. Některé ženy je mají intenzivní, zatímco jiné mají jen mírné příznaky.
Najčastější z nich:
- Nepravidelná menstruace nebo různě silná intenzita menstruace
- Návaly horka , také známé jako vazomotorické symptomy (náhlý pocit tepla, který se šíří po těle)
- Noční pocení a/nebo návaly chladu
- Vaginální suchost
- Nutkání na močení (naléhavá potřeba častěji močit)
- Potíže se spánkem (nespavost)
- Emocionální změny (podrážděnost, změny nálady nebo deprese)
- Suchá pokožka, suché oči nebo sucho v ústech
- Zhoršení premenstruačního syndromu (PMS)
- Citlivost prsou
Další příznaky
- Bušení srdce
- Bolesti hlavy
- Bolesti kloubů a svalů
- Změny libida
- Potíže se soustředěním nebo výpadky paměti (často dočasné)
- Přibírání na váze
- Ztráta nebo řídnutí vlasů
Jak zvládat menopauzu o něco snazší
Samozřejmě chápeme, že jakýkoli přechod do nové etapy života může být náročnější. Proto zde máme pár tipů, které by mohly pomoci.
1. Strava a výživa pro hormonální rovnováhu
Abyste podpořili hormonální rovnováhu, pestrý jídelníček je více než žádaný. Pomoci mohou např. potraviny bohaté na vápník (mléčné výrobky, tofu, mandle), zdravé tuky, které obsahují omega 3 mastné kyseliny (oves, lněná semínka, vlašské ořechy). Dále jsou to i potraviny s fytoestrogeny (sója, lněná semínka, sezamová semínka a luštěniny), ale také potraviny bohaté na vlákninu, které pomáhají regulovat trávení a podporují zdravý metabolismus..
Vyloučit, nebo minimálně omezit, doporučujeme alkohol a kofein, které mohou zhoršovat návaly horka a přispívat k nespavosti. Rovněž doporučujeme vyhýbat se zpracovaným potravinám, které obsahují hodně soli a cukru, což může negativně ovlivnit zdraví kostí a hormonální rovnováhu.
Pomoci zde samozřejmě mohou i doplňky výživy, ideálně takové, které jsou speciálně vyvinuty pro ženy.
Mezi jeden z nich, rozhodně patří také bestseller od ORGANIC OASIS LAB a to PROBIO WOMAN THERAPY Obsahuje až 13 cílených živých probiotických kmenů, včetně prebiotik, na podporu vaginální rovnováhy, regulace hormonální hladiny, zmírnění PMS, kontroly hmotnosti a prevence osteoporózy.
Tento produkt je bestseller právem. Vyzkoušelo ho neuvěřitelné množství žen, které se k němu vracejí znovu a znovu.
Pokud byste si chtěli dopřát ještě o něco více, Probio Woman Therapy, doplňte naším zeleným práškem FINE BODY THERAPY. Jedná se o vysoce specializovaný výživový doplněk, s 23 přírodními složkami, 3 patentovanými látkami FERMOKINASE™, FERMERIC™ a Lynside®, s obsahem zelených a fermentovaných superpotravin, adaptogenních hub, vitamínů, minerálů, enzymů, antioxidantů a prebiotické vlákniny. Je skvělý na celkovou revitalizaci organismu, zvýšení energie, posílení imunity, redukci zánětů, podporu hubnutí a zmírnění předčasného stárnutí organismu.
2. Pohyb a fyzická aktivita
Pravidelný pohyb má nejen psychické, ale i fyzické benefity, proto bychom jej ani v tomto období neměli zanedbávat. Kromě toho, že posiluje kosti, čímž snižuje riziko osteoporózy, podporuje zdravé srdce, udržuje stabilní hmotnost, zlepšuje náladu a snižuje výskyt deprese či úzkosti.
Opět platí, že každé ženě vyhovuje něco jiného. Vyzkoušet můžete například silový trénink, který posiluje svaly a zvyšuje hustotu kostí, kardio cvičení, které podporuje srdečně-cévní zdraví a zlepšuje kondici, nebo cvičení jako jóga či pilates, které pomáhají s flexibilitou, rovnováhou a snižováním stresu.
3. Spánková hygiena
Že nemáte kvalitní ani pravidelný spánek? Rychle změňte! Dodržování pravidelného režimu je totiž stejně důležité, jako všechno ostatní. Pro spánek si vytvořte příjemné prostředí, ideální pokud bude místnost tmavá, tichá a chladná. Ke zmírnění nočního pocení, můžete použít ventilátor. Někomu pomáhá před spánkem i relax v podobě čtení knih, meditace nebo hlubokého dýchání.
Pokud máte psychické vypětí a tím pádem i problémy se spaním, pomoci může také ANTI-STRESS THERAPY. Je to jedinečná přírodní směs 7 aktivních složek, včetně 2 patentovaných látek pro odolnou psychiku, snížení únavy, vyčerpání, stabilizování hormonální rovnováhy a dobrý spánek. Klíčovými složkami produktu jsou 2 patentované látky SERENZO™ a Ashwagandha KSM-66®, dále vitamíny skupiny B spolu s přírodním hořčíkem.
4. Zvládání psychické zátěže
Je třeba připravit se na to, že v souvislosti s hormony, se může dostavit i větší psychická nepohoda, na kterou se ale umíte připravit.
Mezi některé z technik, ke zvládání stresu patří:
*meditace a mindfulness: pomáhají zvládat výkyvy nálad a stres
*jóga nebo tai-chi: kombinují pohyb a relaxaci
*deník vděčnosti: zaměření se na pozitivní stránky každého dne
Určitě svůj stav neslehčujte, ani se za něj nestyďte. Otevřeně o svých pocitech komunikujte s lidmi, kterým důvěřujete. Nebojte se využít ani terapeutů, případně podpůrné skupiny, které se věnují ženám a tématu menopauzy.
5. Fem-Tech pomůcky
FemTech (skratka pre Female Technology) je pojem, který označuje technologie, produkty a služby zaměřené na zlepšení zdraví a životní pohody žen. Jedná se o dynamicky se rozvíjející oblast ve zdravotnictví, která využívá inovace k řešení specifických potřeb žen v různých fázích jejich života a tedy iv období menopauzy.
Mezi nejznámější patří rozhodně mobilní aplikace, které pomáhají ženám pochopit jejich tělo a aktivně se podílet na zvládání menopauzy. Aplikace jsou většinou zaměřeny na sledování symptomů menopauzy a poskytování personalizovaných doporučení
Dalším produktem, který pomáhá ženám s návaly horka, je např. inteligentní náramek Grace. Jedná se o první automatizovaný sledovací a chladící náramek na světě, který je připraven odhalit a odrazit vaše pocení 24 hodin denně. Grace má za cíl odhalit nával tepla dříve, než víte, že jej budete mít. V tom momentě se na vašem zápěstí aktivuje chladící náplast, jejímž cílem je nával tepla zvrátit. Díky plné automatizaci můžete Grace nosit i během spánku, abyste bojovali s nočním pocením.
Na trhu je takových pomůcek stále více a my se jim určitě budeme věnovat.
Věříme, že otevírání tohoto tématu, pomůže ne jedné z vás, které si myslíte, že jste v tom sami. Ne, nejste! Pamatujte, že klíčem ke zvládání menopauzy, je přijmout tuto fázi života s otevřeností a aktivním přístupem. Sousteďte se na sebe, investujte do nových koníčků, cestování či vzdělání. Menopauza je přece nový začátek.
Zdroje
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/menopause
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/perimenopause/symptoms-causes/syc-20354666
https://wellfemme.com.au/what-is-perimenopause/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21841-menopause